Rurociągi wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i unieruchomienia, szczególnie na załamaniach sieci preizolowanej. W tym celu stosowane są poduszki kompensacyjne, które, odpowiednio ułożone, stanowią doskonałe zabezpieczenie przed przemieszczeniem i uszkodzeniem rur. Przeczytaj, co warto o nich wiedzieć.
Czym są poduszki kompensacyjne i gdzie są stosowane?
Poduszki kompensacyjne to izolatory przeznaczone dla sieci rurociągowych. Wykonane są z pianki regenerowanej, dzięki czemu są elastyczne, a ich objętość może być łatwo modyfikowana do wymaganego poziomu. Ich zadaniem jest zachowanie odpowiedniej temperatury wody w rurociągu i zapobieganie jego przegrzaniu się. Ponadto poduszki kompensacyjne pozwalają na unieruchomienie całego rurociągu w sieci preizolowanej. Idealnie sprawdzają się na dużych głębokościach, w których dana sieć jest umieszczona, a także na jej załamaniach. Głównie wykorzystywane są przy budowie wydłużeń cieplnych, sporadycznie zaś przy punktach stałych (np. na ostrych załamaniach rurociągu). Jeśli szukasz sprawdzonych poduszek kompensacyjnych, to warto postawić na produkty producenta pianki Rebondex, który zapewnia towar najwyższej jakości.
Jakie rodzaje poduszek kompensacyjnych są stosowane w sieci preizolowanej?
Stosowane do obkładania rurociągów poduszki kompensacyjne występują w dwóch typach: A i B. Różnią się one między sobą kształtem. Poduszka kompensacyjna typu A ma kształt dopasowany do średnicy płaszcza rury, na której jest zastosowana. Natomiast typ B tego produktu jest prostopadłościenny. Zarówno pierwszy jak i drugi rodzaj poduszek może być wykorzystywany do okładania rur w sieciach preizolowanych. Istotne jest, by nie były one ściśnięte na więcej niż 85% swojej grubości. W przeciwnym razie mogą nie do końca prawidłowo działać.