[gtranslate]

Wygłuszanie samochodów to bardzo ciekawy temat. Przeważnie taki zabieg stosuje się w celu podniesienia komfortu użytkowania, czyli podróżowania samochodem. Czasem też wygłuszenie jest potrzebne podczas naprawy czy remontu pojazdu. Ale wygłuszenie ma również niesamowity wpływ na podniesienie jakości dźwięku w systemie car audio, zatem ma również takie dość zaskakujące dla wielu osób zastosowanie. Na czym dokładne polega wygłuszenie samochodu? I dlaczego często do tego zabiegu stosuje się piankę PUR?

Dlaczego wygłusza się samochody?

O paru powodach wygłuszania samochodu wspomnieliśmy we wstępie. Jednak takich powodów jest dużo więcej. Jeśli po dłuższej podróży boli Cię głowa to może być znak, że hałas zrobił swoje. Warto też wspomnieć, że długotrwała jazda w dużym hałasie może potęgować zmęczenie kierowcy oraz negatywnie wpływać na jego koncentrację, a to ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. Trzeba też sobie szczerze powiedzieć, że nie wszystkie samochody mają fabryczne wygłuszenie na dobrym poziomie. Często pozostawia ono wiele do życzenia. Pamiętajmy również o tym, że wygłusza się nie tylko samochody osobowe – szczególnie istotne jest to na przykład w kamperach lub w autobusach i busach pokonujących długie trasy. Do tego wszystkiego wygłuszenie sprawdza się także w przyczepach kempingowych, chociaż same w sobie nie są one pojazdami samochodowymi.

Gdzie montuje się wygłuszenie?

Wygłuszyć warto przede wszystkim wnętrze kabiny samochodu. To właśnie najbardziej poprawi komfort podróżowania oraz zdecydowanie ułatwi przewożenie samochodem malutkich dzieci. Co zatem warto wygłuszyć w samochodzie? Podstawą jest oczywiście podłoga oraz ściana grodziowa pod podszybiem. To właśnie w tym miejscu często dostaje się do wnętrza wiele nieprzyjemnych dźwięków związanych z zawieszeniem czy pracą silnika. Inne istotne elementy, które naprawdę warto wygłuszyć to drzwi oraz klapa bagażnika. Ta ostatnia opcja jest szczególnie ważna w samochodach typu kombi i hatchback, których bagażnik nie jest oddzielony od części pasażerskiej. Wygłuszeniu podlegają także nadkola, maska, bagażnik czy komora silnika, czyli miejsca, które najbardziej przenosić mogą hałas.

Wygłuszanie samochodów pianką PUR

Samochody wygłusza się różnymi materiałami. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie maty filcowej ze środkami antygrzybicznymi i elektrostatycznymi. Inne rozwiązanie to maty bitumiczne, a także połączenie mat butylowych i pianek gumowych, inaczej kauczukowych. Jednak jednym z najlepszych sposobów wygłuszenia samochodu jest zastosowanie pianki poliuretanowej, tak zwanej PUR. Szczególnie praktyczne jest zastosowanie pianki PUR typu R, czyli pianki powtórnie spienianej. Pianka tego typu skutecznie wytłumia hałas oraz niweluje drgania. Do tego można ją zastosować także w przypadku wyciszenia komory silnika, gdzie konieczne jest zastosowanie materiałów niepalnych. Montaż pianki PUR jest naprawdę prosty, a do tego nie wymaga wizyty w warsztacie samochodowym. Pozwala wypełnić wolne przestrzenie w różnych miejscach, między innymi w drzwiach lub desce rozdzielczej metodą natryskową.

 

Reasumując, wygłuszanie auta za pomocą pianki poliuretanowej to popularne rozwiązanie nie tylko z uwagi na jej właściwości wygłuszające, ale także ze względu na wysoką elastyczność rzeczonego materiału oraz nieprzepuszczalność powietrza. Zatem jest to materiał skuteczny w działaniu oraz łatwy w montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is registered on wpml.org as a development site.