Izolacja akustyczna w mieszkaniu, biurze czy na różnego rodzaju halach jest niezwykle ważna. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na skuteczne wyciszenie wnętrz. Jednym z produktów, które coraz bardziej zyskują na popularności, jest pianka poliuretanowa, która jest kojarzona przede wszystkim z materiałem przeznaczonym do uszczelniania okien i drzwi czy tworzenia termoizolacji poprzez uszczelnienie dachu. W dzisiejszym wpisie omówimy, czym się charakteryzuje pianka PUR i dlaczego warto z niej skorzystać, aby dobrze wyciszyć mieszkanie, biuro czy halę.

Czym właściwie jest pianka poliuretanowa? 

Na początek warto krótko wyjaśnić, czym właściwie jest pianka poliuretanowa i jakie są jej cechy charakterystyczne. Otóż pianką PUR nazywamy materiał izolacyjny, który składa się z dwóch podstawowych elementów, czyli poliolu i izocyjanianu. Warto nadmienić, że pianka powstaje przy zastosowaniu odpowiedniej temperatury i ciśnienia, w związku z czym może być miękka i elastyczna albo twarda i sztywna w zależności od potrzeb, co ma duże znaczenie w kontekście tego, do czego będzie wykorzystana. Poliuretan jest nanoszony na powierzchnie za pomocą metody natryskowej.

Jak wyciszyć wnętrza za pomocą poliuretanu i dlaczego warto to zrobić? 

Jedną z ważniejszych właściwości pianki poliuretanowej jest ta, że zapewnia dobrą izolację akustyczną. Materiał skutecznie tłumi fale dźwiękowe – współczynnik pochłaniania dźwięku został oznaczony na poziomie αW. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywany nie tylko do wyciszania mieszkań, biur czy hal, ale również studiów nagraniowych, kin czy klubów nocnych. Chcąc wykorzystać poliuretan do izolacji wnętrz, należy pamiętać o tym, że konieczne będzie nie tylko zaizolowanie dachu, ale również stropu.

 

Oprócz tego pianka PUR świetnie nadaje się też do wykonania izolacji ścian. Należy wspomnieć, że do wyciszania wnętrz konieczne jest zastosowanie pianki otwartokomórkowej, czyli tej, która jest lekka i ma otwartą strukturę. Warto również pamiętać, że pianka PUR ma klasy palności E albo F, co oznacza, że gaśnie samoistnie po odcięciu źródła ciepła, więc jest w pełni bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is registered on wpml.org as a development site.